AIRMAR SS164 50/200kHz, 1kW, 20-Degree Tilted Element™, Northstar 10-Pin, DT | SS164-20-10N
SKU AIRSS164-20-10N Categories ,
Description
Step up to a 1 kW without a fairing! Airmar’s innovative Tilted Element technology to a higher power. The 1 kW, flush-mount, tilted element transducer is perfect for fast, trailered, tournament sport fishing vessels that cannot accommodate a high performance fairing. The flush mounted, stainless steel housing protrudes less than 6.35 mm outside your hull and can sit on trailer rollers and bunks. The ceramic arrays are tilted inside the housing providing the perfect vertical beam with maximum energy on what is directly below the boat.
Additional information
Weight 10.3 lbs
Dimensions 12 × 8 × 10 in