AIRMAR B75 Low Chirp, 600W, 12-Degree Tilted Element™, No Connector, DT | B75C-12-L-0
Description
Airmar’s low profile CHIRP-ready transducer models are the perfect addition to smaller boats such as center consoles. The low frequency band is the deep water performer delivering excellent coverage and tracking in deeper depths. The B75L transducer delivers up to 35 kHz of total bandwidth in just one installation and delivers tremendous deep water performance. The B75L transmits across the following bandwidth – low frequency 40 to 75 kHz. Tilted element transducers have the ceramic element fixed at either a 12 deg or 0 deg angle within the transducer housing. The transducer is installed almost flush to the hull and the tilted element corrects for the hull deadrise by orienting the beam directly down. This assures maximum echo returns to the transducer and more accurate depth readings.
Additional information
| Weight | 6.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 8 × 5 in |