LUMITEC Mirage Flush Mount LED Down Light, Polished Housing, White/Blue Lights | 113111
Description
Lumitec’s Mirage LED down lights remain the best-performing down light in the category. Delivering incredible output and a profile that is among the slimmest in the industry, Mirage beat comparable 20W halogens by up to 300% in recent field studies. Completely sealed and IP67 rated, Mirage LED down lights are perfectly suited for a variety of indoor or outdoor overhead lighting needs. Output options include architectural-grade High CRI warm white, white/blue/red multi-color, or our new full-color Spectrum RGBW; offering nearly infinite output color possibilities.
Additional information
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Item Name | LED Down Light |
| UPC | 089300103734 |
| Model | 113111 |
| Type | Dimmable |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Amperage Rating | 490 mA at 12 VDC; 250 mA at 24 VDC |
| Lamp Type | LED |
| Light Output | 372 Lumens |
| Lamp Color | 70+ CRI 5000K White |
| Dimensions | 3.25 in Dia x 1.11 in H |
| Color/Finish | Polished |
| Mount Type | Flush |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Rating | -31 to 131 deg F Operating |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Equivalent Wattage | 20 W Halogen |













