LUMITEC SeaBlaze Typhoon Through-Hull Underwater Light, Bronze, Spectrum RGBW | 101449
Description
SeaBlaze Typhoon sets a new standard for performance, reliability, and value in through-hull underwater lighting. Typhoon delivers more than 10,000 measured lumens (white), with a modular quick-change design for easy in-water service and upgrades. Our innovative internal relay simplifies wiring and significantly reduces installation costs and complexity. The solid naval bronze housing requires a 3” mounting hole for the surface. Available in dual-color white/blue or dazzling full-color spectrum. Both color options do not require external controllers and can be operated using any standard on/off switch. Combine with the optional Poco Digital Lighting Control module (sold separately), to unleash advanced functionally – precise color selection and intensity or create custom lighting scenes at the touch of a button via a compatible displays or connected smart device.
Additional information
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Item Name | Underwater LED Light |
| Model | 101449 |
| UPC | 089300014498 |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Amperage Rating | 10 A at 12 VDC; 4.5 A at 24 VDC |
| Wattage | 120 W |
| Light Output | 10000 Lumens |
| Lamp Color | 70+ CRI 6500K Spectrum RGBW Full-Color |
| Dimensions | 4 in Dia x 5.125 in D |
| Color/Finish | Bronze |
| Mount Type | Through-Hull |
| Temperature Rating | -31 to 131 deg F Operating |
| Mounting Hole | 3 in Dia |
| Waterproof Rating | IP68 |













