Description
Rugged, reliable, with 20,000 measured lumens – the Maxillume tr150 LED deck light will change the way you work at night. Your crew will be safer, faster, more effective, and more productive. Completely sealed to IP67 standards. Tested to military specifications for shock and vibration. The newest member of Lumitec’s Maxillume family is the new standard for 150W LED spot/flood lighting.
Additional information
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Item Name | LED Flood Light |
| Model | 101415 |
| UPC | 089300014153 |
| Type | Non-Dimmable |
| Voltage Rating | 10 to 36 VDC |
| Amperage Rating | 17.5 A at 12 VDC; 8.75 A at 24 VDC |
| Lamp Type | LED |
| Light Output | 20000 Lumens |
| Lamp Color | 70+ CRI 5000K White |
| Dimensions | 13.7 in W x 2.36 in D x 5.1 in H |
| Color/Finish | White |
| Mount Type | Surface |
| Temperature Rating | -31 to 131 deg F Operating |
| Waterproof Rating | IP67 |













