Description
The new Maxillume h120 is poised to set a new standard in DC powered marine LED flood lighting. Delivering more than 12,000 TRUE lumens and housed in powder coated heavy duty aluminum housing, this light is engineered to work hard. Designed to replace the ubiquitous GE âQFâ series of quartz floodlights, tested to withstand vibration and shock and completely water sealed (IP67 compliant). The Maxillume h120 is the ultimate in marine LED flood lighting, built for the roughest sea and toughest of jobs. Each light is designed, hand assembled and tested at our USA manufacturing facility. Note: This is a DC powered light. Not for AC applications.
Additional information
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 7 × 10 in |
| Item Name | LED Flood Light |
| Manufacturer | |
| Model | 101348 |
| UPC | 089300013484 |
| Type | Dimmable |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Amperage Rating | 10 A at 12 VDC; 5 A at 24 VDC |
| Lamp Type | LED |
| Light Output | 12000 Lumens |
| Lamp Color | 70+ CRI 5000K White |
| Dimensions | 6.6 in W x 3.1 in D x 9.6 in H |
| Color/Finish | White |
| Mount Type | Flush |
| Temperature Rating | -31 to 131 deg F Operating |
| Mounting Hole | 8.2 x 5.7 in |
| Waterproof Rating | IP67 |













