Description
Customers with high expectations, from the world’s top custom yacht builders to the US Coast Guard, have relied on the Lumitec’s Maxillume LED deck light line for nearly a decade. Building on this success Lumitec introduces the Maxillume h60 LED Flood Light. Packing more than 6,000 TRUE lumens, the Maxillume h60 boasts twice the output of previous models, new mounting options and our tried and tested internal dimmer control. This LED deck light has a versatile bracket mount, simple 2-wire hookup and is available with a white or black housing. Each light is designed, hand assembled, and tested at our USA manufacturing facility.
Additional information
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Item Name | LED Flood Light |
| Manufacturer | |
| Model | 101336 |
| UPC | 089300013361 |
| Type | Dimmable |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Amperage Rating | 5 A at 12 VDC; 2.5 A at 24 VDC |
| Lamp Type | LED |
| Light Output | 6000 Lumens |
| Lamp Color | 70+ CRI 5000K White |
| Dimensions | 2.72 in W x 2.5 in D x 8.3 in H |
| Color/Finish | White |
| Mount Type | Flush |
| Temperature Rating | -31 to 131 deg F Operating |
| Mounting Hole | 7.2 x 2.44 in |
| Waterproof Rating | IP67 |













