Description
Greater output! Available in warm white or 3-color versions, with up to 100% more light output than its predecessor and a sleek new look, Rail2 raises the bar on marine LED utility lights. Choose the Rail2 12” light in warm white with dimming for interior spaces, or neutral white 3-color for your exterior, under gunwale, T-top or even equipment space or mechanical space needs. These LED utility lights are completely water sealed and IP67 compliant, which means that, despite their great looks, they are equally effective for use in exterior and interior applications.
Additional information
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Item Name | LED Utility Light |
| Manufacturer | |
| Model | 101242 |
| UPC | 089300012425 |
| Type | Dimmable |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Amperage Rating | 920 mA at 12 VDC; 430 mA at 24 VDC |
| Lamp Type | LED |
| Light Output | 360 Lumens |
| Lamp Color | 80+ CRI 3000K Warm White |
| Dimensions | 11.72 in W x 0.6 in D x 1.11 in H |
| Color/Finish | Brushed |
| Temperature Rating | -31 to 131 deg F Operating |
| Mounting Hole | 5/32 in Dia |













