Description
With more than 1,000 integrating sphere tested lumens, the Nevis2 marine engine room light douses hard to light areas and compartment spaces with a 180-degree spread of bright even light. The Nevis2 is the world’s FIRST two-color mechanical space and compartment light with 30% more usable light than our successful original Nevis line. This purpose built marine engine room light has a low profile, is certified as ignition protected, completely water sealed (IP67 compliant) and compatible with most PWM LED dimmers. Nevis2 LED engine room light is available in white/red or white/blue with dimming in all colors.
Additional information
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Item Name | LED Utility Light |
| Manufacturer | |
| Model | 101148 |
| UPC | 089300600455 |
| Type | Dimmable |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Amperage Rating | 1.3 A at 12 VDC; 600 mA at 24 VDC |
| Lamp Type | LED |
| Light Output | 1000 Lumens |
| Lamp Color | 70+ CRI 5000K White/Red |
| Dimensions | 5 in W x 0.63 in D x 2.5 in H |
| Color/Finish | Brushed |
| Mount Type | Surface |
| Temperature Rating | -31 to 131 deg F Operating |
| Mounting Hole | 5/32 in Dia |
| Waterproof Rating | IP67 |













