Description
This dedicated display provides fast, intuitive control of your LUX above-water, full-color and dual-color change underwater lighting systems1. The combined rotary dial and touchscreen make it easy to change colors, adjust brightness, select zones and activate modes from anywhere on board.
In the Box:
- EOS-LUX-SUPRA display
- EOS-LUX-SUPRA display clamp kit
- Cat 6 cable (10 m)
- LUX RJ45 IP68 cover kit
Additional information
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Item Name | Display with Full Color Change Controller |
| Model | 010-04362-00 |
| Manufacturer | |
| UPC | 847772002326 |
| Dimensions | 3.62 in W x 0.394 in D |
| Voltage Rating | 10.5 to 31 VDC |
| Mount Type | Dash |
| Waterproof Rating | IP68 |
| Amperage Rating | 0.3/0.15 A at 12/24 V |
| Diagonal Screen Size | 3.5 in |
| Weight | 8.4 oz |













