Description
Touch Dome LED Dome Light is beautifully designed, elegantly functional and brilliantly engineered to be completely sealed with no o-rings, baffles, or switches to wear out. Unlike old capacitive or e-field switch technology, the Touch Dome LED Dome Light is reliable even when wet or wearing gloves and proprietary Optical Field Sense technology provides on/off, color change and even dimming at the touch of a finger. If you are looking for an all-round LED boat light, this is it, Touch Dome can be used as a down light, utility light, electrical space and mechanical space light as well as in many wet spaces.
Additional information
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Item Name | Dome LED Light |
| Model | 101097 |
| UPC | 089300600516 |
| Type | Dimmable |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Amperage Rating | 410 mA at 12 VDC; 215 mA at 24 VDC |
| Lamp Type | LED |
| Light Output | 244 Lumens |
| Lamp Color | 70+ CRI 5000K White/Blue |
| Dimensions | 6.75 in Dia x 1.13 in D |
| Color/Finish | Stainless Steel |
| Temperature Rating | -31 to 131 deg F Operating |
| Mounting Hole | 3/4 in Dia |
| Waterproof Rating | IP67 |













