Description
Small, attractive, powerful and priced just right, what else could you ask for? Lumitec’s Mini Rail2 delivers. As with all Lumitec products, the Mini Rail2 is completely water sealed (IP67 compliant), which means that, despite its great looks, it is equally effective for use in exterior as well as interior applications. Available in many color options: warm white, neutral white, blue, red or full-color spectrum.
Additional information
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Item Name | LED Utility Light |
| Model | 101078 |
| UPC | 089300103413 |
| Type | Non-Dimmable |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Amperage Rating | 360 mA at 12 VDC; 200 mA at 24 VDC |
| Lamp Type | LED |
| Light Output | 145 Lumens |
| Lamp Color | 70+ CRI 5000K White |
| Dimensions | 1.11 in W x 0.6 in D x 5.9 in H |
| Color/Finish | Brushed |
| Temperature Rating | -31 to 131 deg F Operating |
| Mounting Hole | 5/32 in Dia |
| Waterproof Rating | IP67 |













