Description
The design says it all, unobtrusive, durable, reliable, with striking good looks. The Contour Anchor Light has the slimmest profile in the industry, a retractable locking base with a small footprint, a simple 2-wire hookup, and is constructed from durable composite plastic to reduce weight. Available in 12” shaft or 1m (39″) shaft heights and U.S. Coast Guard approved for two nautical miles. Shaft length does not include the base height of 1.6″.
Additional information
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Item Name | LED Anchor Navigation Light |
| Manufacturer | |
| Model | 101584 |
| UPC | 089300015846 |
| Series | Contour |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Amperage Rating | 80 mA at 12 VDC; 45 mA at 24 VDC |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Color | White |
| Dimensions | 2.5 in Dia x 39 in H |
| Color/Finish | Black Shaft with White Base |
| Temperature Rating | -31 to 131 deg F Operating |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Visibility | 2 nm |















